Skupina 5 mladih se je v sklopu projekta Out of the City odpravila na mednarodni trening v Romunijo, kjer so skupaj z ostalimi udeleženci iz Srbije, Italije in Romunije izvajali aktivnost delovnega paketa 3 in v praksi preizkušali uporabnost novo razvite metodlogije za ruralno mladinsko delo.
Prvi dan je bil namenjen spoznavanju kraja, mednarodnih udeležencev in izmenjavi izkušenj s preteklih srečanj v Srbiji, Italiji in Sloveniji. Udeleženci so se vključili v skupinske naloge, ki so jih vodile skozi mesto in jim omogočile vpogled v njegovo zgodovino in vsakdan. Razpravljali so o skupnih izzivih, s katerimi se mladi na podeželju srečujejo – od pomanjkanja priložnosti in slabih prometnih povezav do manjše motivacije mladih za vključevanje v lokalne aktivnosti.
Drugi dan je bil namenjen metodi polarizacije, s katero so udeleženci razpravljali o različnih trditvah s področja mladinskega dela, prostovoljstva in življenja na podeželju. Predstavljene so bile razlike med posameznimi državami, Slovenija pa je bila izpostavljena kot primer dobre prakse z dostopom do občinskih strategij, delovanjem Sveta mladih in možnostjo vključevanja mladih v procese odločanja. Popoldne so sledile delavnice, kjer so mladi razmišljali o razlikah med ruralnim in urbanim okoljem ter analizirali prednosti in slabosti teh območij. Ob tem je bilo poudarjeno, da mladi v Brežicah uživajo boljše pogoje kot v nekaterih drugih sodelujočih državah.
Tretji dan so udeleženci obiskali mladinsko hišo lokalne romunske organizacije, kjer so spoznali zgodbe mladih iz ruralnih območij in iskali rešitve za njihove izzive. V okviru metode World Café so skupaj oblikovali smernice za kakovostno načrtovanje, izvajanje in evalvacijo mladinskega dela v podeželskem okolju.
Četrti dan je bil namenjen pripravi aktivnosti za mlade, ki so jih naslednji dan izvedli v kraju Aninoasa. Delavnice in igre, namenjene mladim od 12 do 15 let, so spodbudile sodelovanje, spoznavanje in razvoj novih veščin. Kljub jezikovnim izzivom je bil odziv mladih pozitiven, kar potrjuje pomen tovrstnih aktivnosti in izraženo željo po njihovi ponovitvi.
Zadnji dan so udeleženci skupaj z mednarodnimi partnerji oblikovali predloge za nove projekte, ki jih načrtuje italijanska partnerska organizacija. Ob koncu je sledila skupinska evalvacija, kjer so udeleženci s pomočjo slikovnih kartic izrazili vtise, znanja in izkušnje, ki so jih pridobili.
Trening v Romuniji je potrdil pomembnost mednarodnega sodelovanja in neposredne izmenjave dobrih praks ter dodatno okrepil pomen uporabe in prilagajanja razvite metodologije mladinskega dela na podeželju